Her hangi bir saati alın ikincisi için 'ahsapsevdasi' koduyla %50 indirim kazanın.

DÜNYANIN ÇEVRECİ ŞEHİRLERİ

DÜNYANIN ÇEVRECİ ŞEHİRLERİ

Bu bloğumda sizler için derlediğim dünyanın farklı yerlerinde olan 5 çevreci şehri tanıtacağım. Bu şehirlerin ortak özelliği belediyeler ve insanların çevreyi korumak için beraber hareket etmesidir. Bu, farklı yöntemlerle sağlanıyor, mesela doğayı koruyan ve çevreci evlerin yapılması, insanların toplu taşıma araçlarını kullanması ve elektrikli arabaların kullanılması gibi örnek verebiliriz. Ama malesef başkentler bu konuda epey bir sınıfta kalmış durumdadır...


wood watch

1-Kopenhag, DANİMARKA

Kopenhag, Danimarkanın başkenti olup çevresinde bolca park ve nehirleri vardır. Kopenhaglılar organik beslenmeyi, elektrikli bisiklete binmeyi ve parklarda güneş banyosu yapmaya bayılırlar. Bu şehir aynı zamanda 2014 yılında Avrupanın en çevreci başkenti seçilmiştir. Kopenhag belediyesinin bu başarıyı korumak amacıyla hedefi de bulunmaktadır. 2025 Yılına kadar CO2 tükemini nötrleme gayeleri vardır. Ayrıca burada bulunan çoğu otelin kendilerine ait resmi bir çevre sertifikaları dahi bulunmaktadır.


wooden watch

2-Amsterdam, HOLLANDA

Amsterdam aslında bisiklet şehri olarak anılan ilk şehirdir. Amsterdam insanları elektrikli ve normal bisiklete binmeyi çok sever, bisikletlerin, kendine özgü yolu bile vardır ve işe gidiş ve çıkış saatlerinde trafik olmaktadır. 2010 Yılında Amsterdam bir de iklim liderliği ödülü kazandı. 2040 yılına kadar CO2 oranını yüzde 40 oranında azaltmayı amaçlayan Amsterdam bu konuda oldukça olumlu adımlar atmayı başarmış durumda.


wooden watches

3-San Francisco, AMERİKA

ABD ve Kanada'daki çevresel performans incelemesinde San Francisco, Kuzey Amerikadaki en çevreci şehir olarak yerini almaktadır. CO2 kullanımı azlığı, enerji, arazi kullanımı, ulaşım, atıklar, hava ve çevre yönetiminde ise San Francisco bu konuda lider pozisyonundadır. Kaliforniya belediyesi, insanların toplu taşıma araçlarının çoğaltılması ve geri dönüştürülmüş ürünler üretmesini teşvik etme planları vardır.


gift wooden watches

4-İzmir, TÜRKİYE

İzmir, Türkiye'nin batısında yer alır ve Türkiye'nin 3. büyük şehridir. Ayrıca, Türkiye'nin en avrupai şehirlerinden birisidir. İzmir belediyesi, kısa süre önce Türkiye'nin ilk tam elektrikli otobüs filosunu hizmete açarak çevre dostu yatırıma başlamıştır. Bu otobüs filosu sayesinde İzmir'in toplu ulaşımında 162 bin 692 litrelik akaryakıt kullanımından tasarruf edilmiş ve 436 ton karbondioksit salımının önüne geçilmiş oldu. Aynı zamanda duyumlarımıza göre filoya gelecek yıl da 400 adet daha otobüs alınması planlanıyor. İzmir yaklaşık olarak 60 km'lik bisiklet yoluna sahiptir. İzmir halkı ve çevresinde bulunan illerde yaşayan insanlar bu bisiklet yoluna akın ediyor.


stainless steel and wood watches

5-Adelaide, AVUSTURALYA

Son zamanlarda iklim meselesi dünyanın en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Adelaide şehri ise bu konuda en duyarlı şehirlerden biridir. Bu şehir Avusturalya'nın güneyinde yer almaktadır. 2015/2016 Yıllarında bir belediye çalışanı, toplam birikimlerinin % 1'ini İklim Değişikliği Eylem Girişimleri Fonu'na ayırdıklarını belirtmiştir. Bu da yaklaşık olarak 932,000 ABD dolarıdır. Adelaide şehri hakkında bir başka gerçek ise 2007 ve 2013 yılları arasında bu şehrin karbon emisyonları % 20 azalmıştır ve son olarak her evde farklı çöp bidonları vardır, bu yüzden de atıkları ayırıyor ve kaynakları akıllıca kullanıyorlar.

Yorum bırakın

Yorumlar gösterilmeden önce onaylanacaktır.